Jak samodzielnie zaprojektować wnętrze i nie strzelić sobie w głowę? Porady architekta.

Jak samodzielnie zaprojektować wnętrze. Porady architekta

Będąc architektem wnętrz może nie powinnam zamieszczać tego postu żeby nie stracić pracy. Ale co tam! Trzeba dzielić się dobrą radą, szczególnie jeśli jest się w tym dobrym. Istnieje masa osób, którzy posiadają smykałkę do aranżacji wnętrz i wychodzi im to świetnie. Jednak jeśli chodzi o przelanie pomysłów na papier, nie wszyscy wiedzą jak się do tego zabrać. Jest też grono, które nie ma zamiaru wydawać pieniędzy na architekta wnętrz. Nie są w stanie zaufać obcej osobie, której zadaniem będzie urządzenie ich prywatnego, wymarzonego mieszkania. Całkiem ich rozumiem ponieważ też nie mam takiego zamiaru. :) Projektowanie wnętrz to złożony proces. Nie wystarczy poskładać przypadkowych inspiracji zaczerpniętych z internetu. To co ładnie wygląda na obrazku, niekoniecznie sprawdzi się u nas w mieszkaniu. Należy również wziąć pod uwagę szereg innych czynników składających się na piękne i funkcjonalne wnętrze. Ale do rzeczy. Zapraszam do zapoznania się z dalszą częścią postu, w której znajdziesz odpowiedzi jak samodzielnie zaprojektować wnętrze i przy tym nie strzelić sobie w głowę. 

Etapy projektu w pigułce:

1. Wywiad z inwestorem ( w tym przypadku z samym sobą)

2. Inwentaryzacja - narysuj dokładny rzut

3. Układ funkcjonalny wnętrza

4. Koncepcja projektowa

5. Dekoracja czyli od ogółu do szczegółu



Czy będą mi potrzebne profesjonalne programy?


I tak i nie. Zależy czy chcesz wyłącznie usystematyzować pomysły a efekt końcowy masz w głowie, czy zależy Ci również na komputerowych wizualizacjach projektu. Jeśli Twoja wyobraźnia pozwala na zobrazowanie aranżacji, wystarczy Ci ich papierowa wersja. Jeśli nie posiadasz wyobraźni przestrzennej, poszukaj darmowych programów komputerowych, które pozwalają na tworzenie wizualizacji 3D. 


Od czego zacząć projektowanie?


1. Przeprowadź ze sobą wywiad


Wyobraź sobie idealne dla siebie mieszkanie. W swoich przemyśleniach musisz być ze sobą szczery. Aby sprecyzować własne oczekiwania pomocne będą poniższe pytania:


Ile osób będzie przebywało w mieszkaniu? 
Czy często będę podejmować gości?
Czy dużo gotuje?
Czy mieszkanie będzie również miejscem mojej pracy? 
Jakie są moje zainteresowania? Czy potrzebuje miejsce na specjalny sprzęt związany z moim hobby?
Czy posiadam dużo rzeczy?
W jakich pomieszczeniach dobrze się czuje? 
Jakie kolory preferuje? W odcieniach ciepłych czy zimnych?


Jeśli niektóre pytania sprawiają Ci trudność, spróbuj zadać je na opak. Wówczas dowiesz się czego na pewno nie lubisz lub co Cię denerwuje we wnętrzach. Prostym przykładem jest uczucie przytłoczenia w pomieszczeniach ze zbyt dużą ilością mebli i ozdób.


2. Inwentaryzacja - narysuj dokładny rzut


Zarówno przy projektach powstających na kartce jak i komputerze, podstawą jest dokładny pomiar mieszkania, które będziesz projektować. W języku architekta nazywamy to inwentaryzacją. Na dalszym etapie docenisz jakie to było ważne. Twoją bazą będzie zwymiarowany rzut mieszkania otrzymany od dewelopera (koniecznie sprawdź czy wymiary w rzeczywistości się zgadzają), bądź Twój własny rysunek najlepiej wykonany w wybranej skali. Jeśli pracujesz w programie komputerowym postaraj się dokładnie przenieść wszystkie wymiary do pliku. 


3. Układ funkcjonalny wnętrza


W przypadku pracy na papierze, weź kalkę i nałóż ją na powstały rzut. Zastanów się czego oczekujesz od swojego mieszkania i jakie funkcje powinno pełnić. Przykładowo nie posiadasz dzieci i mieszkasz z mężem w dwupokojowym mieszkaniu. Pracujesz w domu a po pracy często przyjmujecie gości. Zatem musisz wygospodarować miejsce na domowe biuro, stół przy którym będą się odbywać częste spotkania ze znajomymi i podstawowe miejsca takie jak sypialnia, łazienka, kuchnia i przedpokój. Doskonale jeśli na tym etapie masz do dyspozycji dopiero zakupione mieszkanie i możliwość dowolnego postawienia ścian. Ale nie zawsze jest tak pięknie, więc wrócę do podziału na strefy funkcjonalne. Wybierz kredki lub mazaki w różnych kolorach, przyporządkuj do nich strefy i oznacz wszystko na kalce. Strefy oczywiście mogą się przenikać, szczególnie jeśli mieszkanie nie jest zbyt duże. Częstym rozwiązaniem jest np. łączenie strefy sypialnianej z biurową i wygospodarowanie w sypialni miejsca na biurko o niewielkich rozmiarach.

Poniżej znajdziesz podział stref:


Strefa reprezentacyjna – np. ciekawie urządzony salon z oryginalnym obrazem na ścianie gdzie chętnie będziemy przyjmować gości

Strefa komunikacyjna – zwykle przedpokój i schody pełniące funkcję ciągu komunikacyjnego 

Strefa gospodarcza – pomieszczenie gospodarcze, spiżarnia 

Strefa dzienna – w jej skład wchodzą kuchnia, jadalnia, łazienka 

Strefa sypialniana – sypialnia 

Strefa biurowa – miejsce pracy

Strefa dzieci – pokój dziecięcy


Koncepcja projektowa


W tej najważniejszej części projektu zajmij się koncepcją stylistyczną wnętrza z uwzględnieniem kolorystyki, głównych elementów stałych i ruchomych oraz wyposażenia. Na tym etapie, będąc po wywiadzie z klientem, mam już dokładną wizję projektu wraz z określonym stylem wnętrza. 

Jeśli zdecydujesz się na styl minimalistyczny, to sygnał aby oszczędnie wybierać meble. A może inspiracją będzie Twoje hobby? Jeśli lubisz podróżować i wyjątkowo bliski jest Ci Nowy Jork, zastanów się nad mieszkaniem w stylu nowojorskim. Natomiast dla zagorzałego marynarza ciekawy okaże się styl marynistyczny. 

Po przeprowadzonym ze sobą wywiadzie, wiesz już jakie kolory lubisz. Ta wiedza pomoże Ci określić bazę mieszkania. Krótko mówiąc bazą będą ściany, podłogi i stałe elementy umeblowania takie jak tapicerka, meble i zabudowa. Czyli wszystko to czego nie zamierzasz wymieniać po kilku miesiącach. Zwróć uwagę aby wszystko mieściło się w zbliżonych kolorach i tonacji (zimnej lub ciepłej). Na szaleństwo kolorów będzie czas przy doborze detali. Oczywiście zdarza się, że akcentem kolorystycznym jest sofa w kolorze fuksji. Baza jednak, powinna być neutralna tak aby móc do niej swobodnie dobrać dekoracje w ulubionym kolorze np. żółtym czy niebieskim. Łatwiej jest później wymienić poduszki i wazon aniżeli zabudowę meblową. 


W projektowaniu wnętrz najważniejsza jest wiedza i świadomość jakich błędów musimy unikać. Architekt wnętrz zbiera doświadczenia począwszy od okresu studiów aż po pracę z klientami. Osoba nie pracująca w tym zawodzie może być nieświadoma wielu projektowych pułapek czyhających w każdym kącie mieszkania. Naprawdę trzeba mieć oczy dookoła głowy. Podejmując się projektu na własną rękę, z pomocą przyjdzie "Neufert. Podręcznik projektowania architektoniczno-budowlanego" . 


Dekoracja czyli od ogółu do szczegółu


Jeśli koncepcja jest już sporządzona, można przejść do ostatniego etapu i zająć się szczegółami. Etap dekoracji to taka projektowa wisienka na torcie. Jeśli chcesz ożywić stonowane pomieszczenie, wprowadź dodatkowy kolor. Teraz możesz pomyśleć nad ciekawymi dodatkami, wybrać obrazy i wzór na poduszkach. 



Mam nadzieję, że przy mojej pomocy niejedna osoba z łatwością przystąpi do projektu swojego wymarzonego mieszkania. Odważylibyście się samodzielnie zaprojektować własne mieszkanie? Czy zdecydowanie powierzylibyście to zadanie architektowi wnętrz?

Komentarze

  1. A myślicie również o tym, jak po remoncie zorganizować całą przeprowadzkę? My jesteśmy właśnie na tym etapie i muszą przyznać, że rozważam takie rozwiązanie, jak wynajęcie odpowiedniej firmy. Widziałam, że przeprowadzki gdańsk ma jedną z lepszych propozycji. Nie ukrywam, że liczy się dla mnie zarówno profesjonalizm usług, jak i dobra cena. Na pewno zwrócę też uwagę na to, czy dana firma posiada właściwe ubezpieczenie przewożonych produktów.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty