Kupujemy mieszkanie - na co zwrócić uwagę?



Po długich rozmowach dotychczas pozostawionych w sferze marzeń, nareszcie podjęliśmy decyzję. Kupujemy mieszkanie! To niewątpliwie jedno z poważniejszych postanowień o jakim wspólnie przyszło nam zadecydować. Podejmując temat mieliśmy już szczegółowo określone preferencje. Nasze wymarzone „M” powinno pochodzić z rynku pierwotnego, posiadać minimum 3 pokoje i być zlokalizowane w mieście. Niewątpliwie ułatwiło nam to przejście do następnego etapu, czyli poszukiwań idealnego mieszkania. Poniżej przedstawiam pytania, które warto sobie zadać przed przystąpieniem do poszukiwań: 

Ile pieniędzy jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup mieszkania?

Na początku określmy budżet jaki możemy przeznaczyć. Zastanówmy się czy przeprowadzka nastąpi zaraz po zakupie mieszkania, czy jesteśmy w stanie poczekać z przeprowadzeniem prac wykończeniowych. W przypadku gdy postanowimy wprowadzić się jak najszybciej, ustalmy ile naszych środków możemy przeznaczyć na sam zakup nieruchomości a ile na wykończenie mieszkania.

Nie zapomnijcie również o kosztach związanych z zakupem nieruchomości. Trzeba zwrócić uwagę m.in. na taksę notarialną, prowizję pośrednika czy podatek od czynności cywilno-prawnych. 

Jak dużego mieszkania potrzebujemy?

Wielkość nieruchomości niewątpliwie wiążę się z wcześniej ustalonym budżetem. Jeśli nie stać nas na apartament z czterema sypialniami wiadomo, że będziemy szukać pośród mniejszych lokum. Na tym etapie warto jednak zwrócić uwagę na potencjał jaki mają stosunkowo mniejsze mieszkania, z których można wydzielić dodatkowe pomieszczenie. Jeśli pracujemy w domu dobrze by było określić czy w wybranym mieszkaniu zdołamy wygospodarować miejsce na mini biuro. Spójrzmy również w przyszłość i zastanówmy się czy niedługo nie będziemy chcieli powiększyć rodziny :)

Rynek wtórny czy pierwotny? 

Istnieje przekonanie, że mieszkania z rynku pierwotnego są lepsze. Jest w tym sporo racji biorąc pod uwagę np. stan instalacji, który na rynku wtórnym często nadaje się do całkowitej wymiany. Jakość materiałów, które wykorzystywane są w dzisiejszych czasach do budowy, również jest na wysokim poziomie. Szczególnie jeśli trafimy na uczciwego dewelopera. Patrząc jednak na zjawisko, o którym jest teraz głośno, czyli sprzedaż tzw. „powietrza”, nie zawsze mamy pewność czy deweloper nie zbankrutuje w trakcie budowy nowego osiedla.

Gdzie powinno być zlokalizowane nasze mieszkanie?

Blisko centrum miasta, czy w spokojniejszej części zwanej „sypialnią”? Jak daleko jesteśmy w stanie dojeżdżać do pracy? Tu możemy zadawać wiele pytań w zależności od tego na jakim etapie życia jesteśmy. Singiel, który preferuje obiady na mieście i częste wieczorne wyjścia lepiej odnajdzie się w mieszkaniu zlokalizowanym w centrum miasta. Natomiast osoby posiadające małe dzieci, zwrócą uwagę na bliskie położenie przedszkola czy szkoły. 

Rodzaj zabudowy

Zastanówmy się też nad rodzajem zabudowy jaką preferujemy. Czy interesują nas duże osiedla z wysokimi blokami, kameralne osiedla z niską zabudową a może ogrodzone, chronione osiedla ekskluzywne?

Nie wiem czy istnieje mieszkanie idealne, (szczerze Wam życzę znalezienia właśnie takiego) ale byłoby super gdybyście odhaczyli większość punktów z listy Waszych preferencji. My mieliśmy to szczęście, że długo nie musieliśmy czekać. Po krótkim okresie poszukiwań trafiliśmy na mieszkanie, które przypadło do gustu zarówno mnie jak i mężowi. Dodatkowo spełniało wszystkie główne punkty na liście naszych oczekiwań.



Jakie mieliście doświadczenia przy kupnie mieszkania? Waszym zdaniem na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę zaczynając poszukiwania wymarzonego "M"?



Komentarze

  1. Ja chyba nigdy nie kupię mieszkania, ceny są astronomiczne.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można się zniechęcić... kupno często wiąże się z kredytem. Zalezy też w jakim rejonie Polski mamy zamiar kupić mieszkanie. Ale głowa do góry :) Pozdrawiam cieplutko.

      Usuń
  2. Nowe mieszkanie super sprawa! Jak tylko stać i wymieniamy mniejsze na większe to warto skorzystać z atrakcyjnej oferty. Tylko żeby przeprowadzka nie była męcząca dla nas to warto się zgłosić o pomoc to firmy zajmującej się przeprowadzkami profesjonalnie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Kolejnym istotnym krokiem, zaraz po kupnie mieszkania i wszystkich formalnościach, jest zorganizowania przeprowadzki. Po kilku przeprowadzkach mogę stwierdzić, że istotne jest to, aby wszystko odpowiednio wcześniej zaplanować. Warto też zarezerwować termin w jakiejś firmie przeprowadzkowej, takiej jak np. https://przeprowadzka.org/bagazowka/ . Można zerknąć na ofertę.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty